TVK Baltic | Kahvlid ja -pikendused
Est | Rus | Eng | Lat | Lit
 
Firmast
 
Akud ja akulaadijad
 
Kaubamärgid
 
Mõisted
 
Rehvid
 
Kummiroomikud
 
Lisaseadmed
Kahvlid ja -pikendused

Kasulik info

Kasutusjuhendid

Kontakt

Pealehekülg / Kahvlid ja -pikendused
Tõstekahvlid

Tõstekahvlid on muude lisaseadmete kõrval tõstuki põhiliseks tööorganiks.

Kõige laiemalt on levinud ISO/FEM standardi kohane kahvlite kinnitussüsteem.

ISO/FEM standardi järgi jagatakse tõstekahvlid vastavalt tõstuki tõstevõimele nelja klassi. Samas jaguneb iga klass A ja B tüüpi tõstekahvliteks. Erinevus A ja B tüüpi kahvlite vahel seisneb alumise kinnituse ja kahvli talla vahelises kauguses a.

Suuremas enamuses on tõstukitel kasutuses A tüüpi tõstekahvlid.

Tõstekahvlite kinnituste mõõdud on standardiseeritud ja vastavad standardile ISO 2328.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisaks ISO/FEM standardile on veel terve rida erinevaid tõstekahvlite kinnitusviise. Sagedamini esinevaks on DIN standardi kohane kinnitusviis. Sellise kinnituse tunnuseks on kinnitushaakide ja kelgu täisnurkne profiil.

 

 

 

 

 

Suuremate, üle 5000 kg tõstevõimega tõstukitel kasutatakse sageli kahvleid, mis on kinnitatud võllile.Reeglina ei ole need standardiseeritud, ning on valmistatud vastavalt tõstuki parameetrite ja töö iseloomule.

Tööohutuse seisukohalt on väga oluline jälgida kahvlite kulumist ja metalli väsimusest tingitud võimalike mikromõrade teket. Tõstekahvli kulumine ei tohi ületada 10% esialgsest paksusest. Põhiliselt kulub kahvli tald, ehk siis maapinda puutuv osa. Kulumise hindamiseks võrreldakse kahvli selja ja talla paksust kahvlikanna lähedal.

 

 

 

 

 

 

Kahvlipikendused

Kahvlipikendusi kasutatakse juhul, kui ajutiselt on vaja tõsta suuregabariidilisi kaupu.

Kahvlipikenduste valikul tuleb jälgida, et tõstekahvlite pikkus oleks vähemalt 60% kahvlipikenduste pikkusest ning mitte vähem kui 750mm. Lubatud lõtk kahvli ja kahvlipikenduse vahel on 10% kahvli laiusest, kuid mitte vähem kui 10mm.

Tagasiside